Kouzla a čáry v hodině fyziky

Základní škola hledá účinné způsoby jak zvýšit zájem o přírodovědné obory.
Čtvrteční dopoledne bylo pro šesťáky hodně netradiční. Přijela totiž vzácná návštěva, vědec z masa a kostí. S aktérem čtvrtečních pokusů byste si rukou dlouho nepotřásli. Úsměv na vašich rtech by během okamžiku zmrzl. A to doslova. Jednalo se totiž o pokusy s kapalným dusíkem. Jako dusíkův velký kamarád přijel Mgr. Jiří Králík, Ph.D. z katedry fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
RNDr. Jiří Králík si pro žáky prvního ročníku připravil sérii velmi zajímavých pokusů s dusíkem. Ukázal žákům, co se děje s vlastnostmi těles, jestliže je  rychle ochladíme. Dále demonstroval fyzikální vlastnosti, jako jsou rozpínavost plynů, tekutost plynů, supravodivost materiálů, křehkost, změna teploty varu v závislosti na vnějším tlaku. Nebylo třeba mít obavy, mohli jsme se ho dotknout a někteří jej dokonce ochutnali v piškotech. Pokusy byly doprovázeny fundovanými komentáři pana doktora Králíka. Celá problematika byla představena atraktivním, tak trochu kouzelnickým způsobem. Takže vyučovací hodina utekla všem velmi rychle.

• 10,00 - II.A návštěva knihovny
  • Dětská univerzita