Kouzla a čáry v hodině fyziky

Základní škola hledá účinné způsoby jak zvýšit zájem o přírodovědné obory.
Čtvrteční dopoledne bylo pro šesťáky hodně netradiční. Přijela totiž vzácná návštěva, vědec z masa a kostí. S aktérem čtvrtečních pokusů byste si rukou dlouho nepotřásli. Úsměv na vašich rtech by během okamžiku zmrzl. A to doslova. Jednalo se totiž o pokusy s kapalným dusíkem. Jako dusíkův velký kamarád přijel Mgr. Jiří Králík, Ph.D. z katedry fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
RNDr. Jiří Králík si pro žáky prvního ročníku připravil sérii velmi zajímavých pokusů s dusíkem. Ukázal žákům, co se děje s vlastnostmi těles, jestliže je  rychle ochladíme. Dále demonstroval fyzikální vlastnosti, jako jsou rozpínavost plynů, tekutost plynů, supravodivost materiálů, křehkost, změna teploty varu v závislosti na vnějším tlaku. Nebylo třeba mít obavy, mohli jsme se ho dotknout a někteří jej dokonce ochutnali v piškotech. Pokusy byly doprovázeny fundovanými komentáři pana doktora Králíka. Celá problematika byla představena atraktivním, tak trochu kouzelnickým způsobem. Takže vyučovací hodina utekla všem velmi rychle.

Srpen

26 27 28 29 30 31